Yurt disinda Istanbul tanitimi

Artik Türk turizmi belli bir yerlere geldi. Ülkemiz turizmde dünyanin sayili ülkeleri arasindaki yerini saglamlastirdi.Tabii eksiklerimiz var ve bunlarin üzerine süratle gidilmeli. Ama ben bu sefer baska bir konuya deginmek istiyorum. Istanbul’dan bahsetmek istiyorum. Artik yetkililerin de gözü acildi, Istanbul‘un tasidigi potansiyelin farkina vardilar, ``ne yapabiliriz´´ toplantilari düzenliyorlar. Eger bu sitenin farkindalar ve bu yaziyi okuyorlarsa kendilerine iki tavsiyem var. Birincisi, Türkiye dis basinda tanitilirken ve reklam icin para harcanirken, Istanbul’un ayrica tanitilmasi gerekir diye düsünüyorum. Yani insanlarin bilincine``Istanbul, Türkiye’nin ilginc  bir sehirdir.´´ olarak degil, sadece``Istanbul´´ olarak girmelidir.

Bu sehrin tarihi acidan sahip oldugu varliklar az cok biliniyor, bu nedenle bence Istanbul’un modern yüzü, bogaz ve adalar tanitilmali, özellikle de havadan cekimlere agirlik verilmeli  diye düsünüyorum. Buraya kadar isin yazili ve görsel medyadaki reklam yönü.

Bir de yurt disindan tur operatörlerinin düzenlemis oldugu Info gezileri var. Bu gezilere acentala sahipleri ve satista calisan acenta calisanlari katiliyor ve ülkeyi tanima imkani buluyorlar. Bu geziler nedense genellikle Ege ve Güney bölgelerine yapiliyor. Oysa ki acentacilar icin söyle 3-4 günlük Info gezileri düzenlense ve bu kisilere Istanbul, tarihi ve modern yönleriyle gösterilse, sonunda da bir bogaz gezisiyle bunlar mest edilse...fena olmaz diye düsünüyorum. Fena olmaz cünkü o acentaci, satis görevlisi, is yerine döndügünde ve karsisindaki müsteri`` 4-5 günlük sehir gezisi yapmak istiyorum,ne tavsiye edersiniz?´´ dediginde ilk aklina ``Istanbul´´ gelsin. Ama su anda bu konuda pastanin büyük bölümünü yiyenler, Paris, Londra, Roma, Budapeste, Prag ve New York gibi sehirler.

Aslinda bu oraganizasyonu sadece tur operatörlerinden de beklememek lazim, Turizm bakanligi, THY ve Istanbullu turizmciler de bunun üstesinden gelebilirler. Mesela gecenlerde Birlesik Arap Emirliklerinden Dubai Emirligi, ulusal havayolu sirekti Emirates ve Almanya’daki turizm tanitma ofisi isbirligiyle, acentacilar 3 günlügüne Dubai’ye götürüldüler.

Türkiye reklamini hazirlayan kuruluslarin bu  konu üzerinde bir defa daha düsünmeleri gerekiyor bence.

Ercan Toprakyaran

webmaster@turizmcilerkahvesi.com